20 wrzesnia 2017 r., wydanie nr: 17098. Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy   Startuj z nami 
 
Słowo - strona główna
Szukaj:   +zaawansowane  
 
 
 
 Słowo > Magazyn "Słowa"

Jazda na wodzie

Pięć lat temu, na giełdzie samochodowej w Kielcach, doktor Jan Marian Gulak wykrzyknął: eureka! Kupiec i sprzedawca testowali jakąś starą nyskę, w samochodzie urwał się gumowy przewód, woda buchnęła na silnik, który zaczął gwałtownie przyśpieszać. Nikt, poza Gulakiem się nad tym nie zamyślił: przewód naprawiono, transakcję zaklepano. A doktor miał już w głowie gotowy patent pod nazwą "Spalanie przegrzanej pary wodnej". W 2003 jego pomysł otrzymał urzędową ochronę. (26-05-2006)


Kielce dla wizjonera

Z Wojciechem Lubawskim, prezydentem Kielc i prezesem Stowarzyszenia 2002, który będzie się ubiegał w jesiennych wyborach o reelekcję rozmawia Magdalena Brzezińska. (26-05-2006)


Jesteś tyle wart, ile możesz pomóc

Z Ryszardem Kiełkiem, odznaczonym "Orderem Uśmiechu", który 25 lat temu w Laskach odkrył, że najważniejsza w jego życiu jest dobroczynność rozmawia Agnieszka Białek. (26-05-2006)


Nocne zabawy z książką

Precle, kiełbasa i piwo "Wojak" wśród książek w antykwariacie? A czemu nie? Nie takie rzeczy uczestnicy Głośnego Czytania Nocą tu widzieli. (26-05-2006)


To nie obciach!

Kiedy zaczynały, folklor był obciachem. Zwłaszcza dla młodych, kilkunastoletnich dziewczyn, które powinny tańczyć na dyskotece w bluzkach z głębokimi dekoltami i zalotnie odsłoniętymi pępkami. A one właśnie były w takim wieku. Młode i ładne. Tylko zamiast dekoltów wkładały długie spódnice z ludowymi motywami, gorsety i białe bluzki zapięte pod szyję. (26-05-2006)


Wściekłość i wstyd

Rówieśnicy dopadają i wykorzystują tych, którzy odstają od grupy. Tatusiowie molestują i gwałcą swoje córki. Prosta przemoc przestała być wystarczającą oznaką przewagi nad słabszym i podporządkowanym. Coraz częściej zastępuje ją brutalny seks. Ofiary najczęściej milczą, bo boją się i wstydzą. O tym, że sprawa wychodzi na jaw często decyduje przypadek. (26-05-2006)


Wszystko jest fizyką

Tomek Smoleński jest uczniem drugiej klasy VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Wysoki, dobrze zbudowany chłopak nie wygląda na pasjonata nauk ścisłych, który siedzi nad książkami, albo spędza długie godziny w laboratorium, przeprowadzając doświadczenia, poprzedzone żmudnymi obliczeniami. Ale kiedy zaczynamy rozmawiać o jego pasji, jasne staje się, że dla Tomka fizyka jest na pierwszym miejscu. Zresztą z innymi naukami ścisłymi też jest za pan brat. (26-05-2006)


Dla kogo Radomska Nagroda Kulturalna?

Są nie tylko aktywni, ale także doskonale promują nasze miasto. W 2005 roku odnieśli znaczące sukcesy. Nic dziwnego, że właśnie ich nominowano do Radomskiej Nagrody Kulturalnej. (26-05-2006)


Profesor w tłoku

Potrafi naśladować głosy ponad 100 znanych osób. Ale odkąd występuje w programie Szymon Majewski Show ,w "Rozmowach w tłoku", gra już nie tylko głosem. Wciela się w polityków - Lecha Wałęsę, Jerzego Oleksego, dziennikarza Jerzego Urbana. Czy niebawem zobaczymy go a la Przemysław Gosiewski, szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości? Z radomianinem Waldemarem Ochnią rozmawia Anna Nowska. (19-05-2006)


Miss Joanna

Niebieskie oczy, blond włosy i czarujący uśmiech. Joanna Kosior była już Miss Szkoły i Miss Nastolatek. Można ją zobaczyć na wybiegach, gdy prezentuje suknie ślubne firmy Sposasabella. Teraz została Miss Ziemi Radomskiej. (19-05-2006)

strony: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

Copyright "Słowo"