10 luty 2016 r., wydanie nr: 17098. Imieniny: Elwira, Jacek, Scholastyka   Startuj z nami 
 
Słowo - strona główna
Szukaj:   +zaawansowane  
 
 
 
 Słowo > Słowo o domu

Ekspert radzi

Ostrożnie z fugą!

Płytki gresowe mają wiele zalet - wytrzymują długie lata użytkowania, nie zmieniają koloru i wzoru, jednak mogą sprawiać kłopoty przy spoinowaniu. Fot. Atlas

Płytki gresowe mają wiele zalet - wytrzymują długie lata użytkowania, nie zmieniają koloru i wzoru, jednak mogą sprawiać kłopoty przy spoinowaniu. Fot. Atlas

Położyłem w holu płytki gresowe. Podczas fugowania z przerażeniem stwierdziłem, że na płytkach wystąpiły przebarwienia i plamy, których nie mogę usunąć. Bardzo proszę o radę, jak się ich pozbyć i przywrócić ładny wygląd okładzinie - pyta pan Jan Wróbel z Kielc.

- Gres wytrzymuje długie lata użytkowania. Nawet jeśli jego powierzchnia się wytrze, nie zmienia koloru i wzoru. Sprawia to jego zwarta struktura i brak porowatości w masie płytki - mówi Krzysztof Kosobudzki, ekspert Grupy Atlas.

- Jednak jako płytka nieszkliwiona może sprawiać kłopoty przy spoinowaniu. Dlatego przed przystąpieniem do fugowania płytek gresowych zaleca się wykonanie próby. Ma ona wykazać, czy fugę po wyschnięciu będzie można usunąć z płytek. W tym celu należy rozrobić z wodą niewielką ilość fugi (zachowując właściwe proporcje) i nanieść na niepotrzebny już kawałek płytki. Po całkowitym wyschnięciu fugi, usuwamy ją. Jeżeli pójdzie nam to łatwo, to znaczy, że próba wypadła korzystnie i nie będziemy mieli problemu z usuwaniem fugi z gresu ułożonego na podłodze. Nie musimy zatem stosować specjalnych zabezpieczeń i możemy fugować gres tak samo, jak płytki szkliwione.

Natomiast jeżeli na płytce poddanej próbie po usunięciu fugi pozostaną zabrudzenia lub smugi, należy liczyć się z tym, że podobne problemy wystąpią na podłodze. W takim przypadku fugowaniu należy poświęcić znacznie więcej uwagi i zachować przy tej czynności szczególną ostrożność. Aby efekt prac był w pełni satysfakcjonujący, proponuję zastosować się do jednej (lub kilku równocześnie) z niżej podanych zasad.

- Fugę układamy w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu zabrudzić nią płytkę.

- Nadmiar fugi usuwamy zaraz po nałożeniu (nie czekając, aż wyschnie).

- W przypadku płytek chłonnych, zabezpieczamy płytkę środkami przeznaczonymi do tego celu, na przykład emulsją Atlas Delfin. Przed zabezpieczeniem płytki środkami tego typu zaleca się również wykonanie próby na innej płytce. Jeżeli środek zabezpieczający nie zostanie przez nią wchłonięty, tylko utworzy na powierzchni powłokę (błonę), należy zrezygnować z tego typu zabezpieczeń.

- Fugę dobieramy kolorystycznie do płytek, tak aby nawet po ewentualnym ich zabarwieniu plamy nie były widoczne.

- Oklejamy płytki tak, aby nie miały kontaktu z fugą podczas wypełniania spoin. To metoda bardzo pracochłonna, można ją polecić szczególnie cierpliwym.

(a)

[wersja do druku]

Nr wydania: 16943, data dodania: 23-11-2005 , wyświetlenia: 21929

< wróć

linia

Komentarze:

na razie brak, twój może być pierwszy.

więcej komentarzy >


Copyright "Słowo"