10 luty 2016 r., wydanie nr: 17098. Imieniny: Elwira, Jacek, Scholastyka   Startuj z nami 
 
Słowo - strona główna
Szukaj:   +zaawansowane  
 
 
 
 Słowo > Słowo o domu

Ładny wygląd to nie wszystko

Jak precyzyjnie wymierzyć drzwi?

Fot. archiwum

Przy wykańczaniu bądź remoncie mieszkania nieodzowny jest zazwyczaj zakup drzwi wewnętrznych. Aby być pewnym dobrego wyboru, powinniśmy skupić się nie tylko na ich estetyce. Jednym z najważniejszych kryteriów jest rozmiar.

Jeżeli przed zakupem prawidłowo wymierzymy framugi, a następnie wybrane drzwi, unikniemy kłopotów z ich montażem oraz późniejszym użytkowaniem.

Wybierając drzwi do mieszkania, mamy dwie możliwości: zakup samego skrzydła lub drzwi wraz z ościeżnicą. Przy wyborze pierwszego rozwiązania wystarczy odpowiednio dopasować nowe skrzydło do starej futryny. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy przystosowana jest do drzwi przylgowych, posiadających na krawędzi rant tzw. listwę przymykową, czy do rzadziej spotykanych drzwi bezprzylgowych. Następnie trzeba dokładnie wymierzyć starą futrynę. Odległości od wewnętrznych krawędzi ościeżnicy wynoszą standardowo 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Powierzchnia ograniczona tymi krawędziami i progiem bądź podłogą to tzw. "światło ościeżnicy". Oznacza to, że potrzebujemy skrzydła o analogicznych wymiarach. Ponieważ producenci oferują skrzydła przystosowane do standardowych wymiarów ościeżnic, nie powinniśmy mieć problemu z odpowiednim doborem. A nawet jeśli okaże się, że niezbędne jest nam skrzydło nieco niższe, mamy możliwość zakupu takiego, które łatwo i szybko można skrócić.

Do samodzielnej modyfikacji znakomicie nadają się np. drzwi z tłoczonych płyt drzwiowych Masonite. Bez wysiłku dopasujemy je do ościeżnicy. Przy przycinaniu płyty pamiętajmy o pozostawieniu około 10 milimetrów odstępu między spodem drzwi a podłogą, tak by drzwi swobodnie się otwierały - nawet przy nierównej posadzce.

Więcej możliwości wyboru daje wymiana drzwi razem z ościeżnicą. W takim przypadku, po usunięciu starej futryny musimy zmierzyć grubość ściany, w której zamocujemy nową. Obecnie na rynku oferowane są ościeżnice regulowane, które można dopasować nawet do ściany o grubości przekraczającej 40 cm. Jeżeli rozmiar jej zbliżony jest do 90-95 mm, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej stałej futryny. Aby montaż ościeżnicy był nieskomplikowany, otwór w murze powinien być po każdej stronie o około 1 cm szerszy od szerokości ościeżnicy mierzonej po jej zewnętrznej stronie. Przykładowo, jeżeli planujemy przejście o szerokości 90 cm i wysokości 200 cm, należy kupić skrzydło drzwi o nieco większych wymiarach mierzonych we wrębie oraz ościeżnicę o świetle 90x200cm i o szerokości około 100 cm i wysokości 205 cm, mierzonych po stronie zewnętrznej. Otwór w murze zmodyfikowany musi być zatem tak, by był nieco większy od ościeżnicy.

Najważniejsze przed zamontowaniem drzwi jest odpowiednie przygotowanie otworu w ścianie. Musi mieć on odpowiednią wielkość. Decydująca będzie tu planowana szerokość skrzydeł drzwi. W zależności od wyboru rozmiaru - 80 cm, 90 cm - tak powinien zostać on przygotowany. Pamiętajmy o tym, że skrzydła drzwi - pojedynczych i podwójnych, ościeżnice, jak również prowadnice do drzwi przesuwnych często sprzedawane się w kompletach. Dzięki temu znika problem ich wzajemnego dopasowania, a jedyne, o co trzeba zadbać, to to, by drzwi pasowały do otworu w murze.

(a)

[wersja do druku]

Nr wydania: 16982, data dodania: 10-01-2006 , mutacja: ABC , wyświetlenia: 7021

< wróć

linia

Komentarze:

na razie brak, twój może być pierwszy.

więcej komentarzy >


Copyright "Słowo"